fot. Jakub Szymczuk
Dziennikarz, z wykształcenia archeolog peruwiański (studia na UJ, dyplom w 1987 roku). W 1986 roku związała się z krakowskimi pismami podziemnymi „Hutnik” i „Nowohucki Biuletyn Solidarności”. Od lutego 1990 do grudnia 2006 roku pracując jako korespondent Sekcji Polskiej BBC specjalizujący się w tematyce związanej z państwami byłego ZSRR, uczestniczyła w praktycznie wszystkich bardziej istotnych wydarzeniach rozgrywających się na tym terenie. Owocem tego stały się nie tylko korespondencje radiowe, ale również artykuły w wielu polskich gazetach.
Jako jedyna przedstawicielka polskich mediów obecnych we wrześniu 1999 roku na cmentarzu zamordowanych przez NKWD polskich oficerów w podcharkowskich Piatichatkach poinformowała na antenie BBC o „niedyspozycji” polskiego prezydenta. Zdaniem autorki korespondencji o „chwiejącym się na nogach” polityku, była to zasługa nie tyle jej, ile redakcji, dla której pracowała, czyli Sekcji Polskiej BBC. Szefowie rozgłośni nie mieli najmniejszych wątpliwości, że informację należy upublicznić.
Maria Przełomiec jest autorem lub współautorem kilku specjalistycznych analiz, w tym wydanych przez Centrum Stosunków Międzynarodowych raportów: Czeczenia – niepodległość czy ograniczona suwerenność (1997), Rosja 2000 – koniec i początek epoki, Wymiar wschodni UE, szansa czy idée fixe polskiej polityki? (2002), a także książki Ukraina na zakręcie (wyd. Trio, 2005). Od lutego 2007 roku prowadzi w TVP Info cykliczny program „Studio Wschód” poświęcony sytuacji polityczno-społecznej w krajach byłego ZSRR.